Ernst Rolf i läroverket

Revykungen Ernst Rolf tillhörde de mera dyrkade idolerna i nuvarande Arosbröders föräldrageneration. Visste du att han 1905-1906 var elev vid läroverket? När han ville komma tillbaka 1907 sade rektorn nej.

 

Uno ”Myggan” Ericson som skrivit boken Ernst Rolf, Bonniers 1968, en rejält tjock biografi om Rolf, berättar:

De yngre läroverkseleverna rasade omkring på skolgården. De äldre gymnasisterna förde sig mera värdigt och vandrade runt i fullt medvetande om att Västerås läroverk var en ärevördig läroanstalt. Sexans pojkar höll till i ett hörn av skolgården, pojkar från två parallellklasser. De hade samlats kring en storvuxen pojke som brett leende hade kommit in till dem på skolgården denna dag, den 4 november 1906. De tyckte att deras skolmössor var svarta och tråkiga när de jämförde dem med den eleganta huvudbonad som den nykomne hade, en illande gul halmhatt.

En lärare kom in genom skolgrinden. Pojkarna hälsade på övligt sätt. Pojken i halmhatten gjorde inte en min att hälsa. Han hade slutat skolan dagen före, slutat för alltid…

… Och borta var han, förre eleven i klass 6 b vid Västerås läroverk, Ragnar Johansson.

Ernst Rolf gick inte mer än två halva höstterminer och en vårtermin i läroverket. Familjen bodde i en enrumslägenhet på Floragatan 11. Ragnar var 14 år när familjen flyttade från Falun till Västerås. Myggan skriver – han måste ha intervjuat klasskamrater – att Ragnar hade lättare att få kamrater i Västerås än i Falun. Han blev snabbt en ledare för grabbarna på Västermalmsområdet. Ragnar spelade munspel och sjöng. Han satte ihop enkla rim om lärare och skolkamrater.

I en annan spännande publikation,”Boken om Ernst Rolf, skriven av vännerna” från 1933, Åhlén & Åkerlunds förlag, skriver Ernsts mamma, Emma Johansson om sonen: - 1905 flyttade vi från Falun till Västerås. Ernst kom in i läroverkets fjärde klass, och det gick fortfarande bra för honom.

Ernst Ragnar Johansson föddes i Falun. Fadern var skräddare och familjen bodde på en liten gård nära Falu koppargruva. Senare på hösten 1906 återvände han från Västerås till hemtrakterna och började arbeta på postorderfirman Åhlén & Holm i Insjön. Han blev här bekant med tryckeriföreståndaren Ragnar Åkerblom, som skrev lokalrevyer och uppträdde som bondkomiker. Hans mamma skriver:
- Efter några månader kom han hem, grät och sade ”Mamma, jag vill inte sitta där på bondlandet och skriva adresslappar och fraktsedlar. Jag vill börja skolan igen, snälla mamma!”
Jag tog honom med mig till läroverkets rektor, och han lyckades lugna honom genom att försäkra, att Ernst kunde bli en bra karl ändå utan vidare studier. ”Du kan redan så mycket som inte andra pojkar kan, och du kommer att reda dig mycket bra med de kunskaper du har, sade rektorn till min hjälp.”

Redan 1907 slutade han på Åhlén & Holm och bytte namn till Ernst Rolf. Han började turnera som skådespelare och vissångare. Ernst Rolf hade en förmåga att hitta melodier som fastnade i folks sinnen. Många av våra vanligaste allsånger kommer just från Ernst Rolf-revyerna. Hit kan räknas Ju mer vi är tillsammans... och Jag är ute när gumman min är inne. Lyssna på Bättre och bättre dag för dag!

Rolf skivdebuterade den 12 oktober 1910 med tre titlar på bolaget Gramophone (föregångare till His Master's Voice). Han blev en av sin tids mest produktiva grammofonartister - enligt en 1991 utgiven diskografi gjorde han sammanlagt 851 skivinspelningar. Utöver sina revyer medverkade Rolf i ett fåtal filmer, däribland en filmatisering av det populära lustspelet Styrman Karlssons flammor (1925).

Ernst Rolf var gift tre gånger. I slutet av mars 1916 gifte han sig med den norskfödda Margit Strugstad, Trondheim, på 1920-talet var han under en period gift med Gueye Rolf. Sista gången från 1930 var han gift med den norskfödda skådespelerskan Tutta Rolf.

Ernst Rolf avled juldagen 1932 av en lunginflammation som han ådragit sig vid ett halvhjärtat försök att begå självmord genom att dränka sig. Begravningståget genom Stockholm drog enorma mängder sörjande åskådare. Rolf är begravd på Norra kyrkogården i Stockholm. Det är minst sagt rörande att se en video inspelad två dagar före hansbortgång, när hans önskar ett gott nytt år:  "http://www.youtube.com/v/8RAJtqXmRrw&hl=sv_SE&fs=1&color1=0x3a3a3a&color2=0x999999"></param><param

Publicerad 2 Jun, 2009 | Per-Erik Wallin | Kategorier: skolminnen, berömda_elever,

Aktuellt

Läget, kära vänner Arosbröder!

Publicerad: 21 oktober | Ett annorlunda årsmöte har just genomförts, påverkat av Covid 19, via mail. Protokollet är bifogat. Men vi vill ju förstås träffas på riktigt. Senast sågs vi på ett glas i Djurgårdens sköna grönska och mjuka sensommarsol på Villa Godhem. Vi ser fram att ses igen och kryssar enträget mellan Tegnelltecken och rekommendationer mot kommande ljusningar. Planer på vårens festligheter är i stort sett klara; Stadt i Västerås är bokat för vårfest den 22 maj, mingelkvällar kan komma under vårvintern, nya överraskningar plus några favoriter i repris ligger på lut, förberedelserna för vårt jubileum i Västerås 2023 håller på att ta form och vi hoppas att dimman snart lättar för våra trevliga tisdagsluncher. Vi håller våra nytvättade, spritade tummar. En ny hemsida är under uppbyggnad. Där kommer snart nya möjligheter att både ses och höras. Under tiden fungerar den gamla som förr. Håll avstånd - men nära inkorgen, för trivsamheter och nyheter från Arosbröderna. Må fortsatt gott! Sören Hedström » Läs mer

Kallelse till årsmöte 2020 på distans

Publicerad: 19 september | Arosbröder! Sedan mitten av mars blev allt annorlunda. För Sällskapet Arosbröderna innebar detta att vi bl.a. fick ställa in årsmötet som var planerat till maj. Nu kallar vi till ett försenat årsmöte på distans den 15 oktober. Det kommer att genomföras via e-post och brev. Med detta meddelande bifogas de dokument, som tillhör årsmötet, för allas kännedom. I dagordningen finns styrelsens förslag till beslut. För att delta i årsmötet går du igenom bifogad dagordning och dokument och tar ställning till de förslag som styrelsen lagt. Vill du sedan delta och rösta i årsmötet så kan du senast den 14 oktober sända e-post till Sonja Björkén sonjabjorken@gmail.com där du anger ditt namn samt om du bifaller förslagen eller ej. Dagordningen är begränsad och innehåller endast de formella punkterna som avser 2019 och 2020. Styrelsen hoppas att vi 2021 kan ha ett vanligt årsmöte där medlemmarna kan träffas och där vi kan ha med punkter som bl.a. jubileumet 2023, vår nya hemsida mm. Har du frågor så är du välkommen att kontakta mig 070-2004215 hs.hedstrom@telia.com eller Sonja Björkén 070-8946770 sonjabjorken@gmail.com. Med förhoppning om att snart kan träffas på riktigt, Sören Hedström/ Ordförande » Läs mer

Ljuvlig eftermiddag på Djurgården.

Publicerad: 1 september | Drygt trettio bröder och systrar sågs i sensommargrönskan utanför Villa Godthem. Vi njöt den ljumma eftermiddagen med vin, räkor, bakverk och kaffe - men framför allt av glada återseenden, uppsluppna samtal och en slags nyvunnen frihet. Många frågade efter en snar repris. Vem vet, kanske något ligger på lut? » Läs mer

Lovande prognos!

Publicerad: 31 augusti | 18 grader och växlande molnighet = grönt ljus på tisdag 1/9. De som vill och kan ses på ett glas i Godthems trädgård på Djurgården klockan 14.00. Välkommen! » Läs mer

Arosbrödernas golftävling 2020 avgjord!

Publicerad: 26 augusti | På Bro Bålsta GK igår kammade ordförande Sören Hedström hem storvinsten, med Hasse Höglund och Håkan Redebrant tätt efter. Sol både i sinne, på banan och i vinnarskålen! » Läs mer

Arosbrödernas tisdagslunch - i det gröna!

Publicerad: 16 augusti | Alldeles för lång tid har gått. Vi vill träffas – utifrån de förutsättningar som gäller. Vi har reserverat en plats i trädgården utanför Villa Godthem, nedanför Ulla Winblad på Djurgården. Lagom glest mellan borden, behaglig sensommarluft att mingla i, skön grönska nära Djurgårdskanalens vatten. Vi bjuder på ett glas vin eller en öl (alkoholfri för dig som kör) eller en kaffe med kaka. Vill du äta en bit finns goda möjligheter. Det här arrangemanget (se det som en traditionell tisdagslunch, men på eftermiddagen) förutsätter förstås att vi har makterna med oss. Regn och kyla ställer in. Vi siktar på tisdagen den 1 september, klockan 14.00. Men ändringar kan komma i sista stund. Håll därför noga koll på mail i inkorgen. Där kommer dagarna innan att finnas klartecken eller stopp! Välkommen i det gröna! Sören Hedström PS Du tar dig hit med bil, buss eller spårvagn i den mån du känner trygg. Att promenera från Nybroplan tar ca 20 minuter. » Läs mer

Arosbrödernas Golftävling den 25 augusti!

Publicerad: 16 juli | Äntligen en aktivitet som inte stoppas av Corona! Tisdagen den 25 augusti är det dags igen för alla golfande Arosbröder att pegga upp och under sanktionerade förhållanden träffa trevliga gamla skolkamrater. Vi träffas kl. 12.00 på Bro Bålsta Golf Klubb. Där intar vi en gemensam lunch, förhoppningsvis utomhus, men i alla händelser med rejäla avstånd mellan oss. Vi går igenom spelform och lottar bollarna. Kl. 13.00 går första boll ut och när alla är klara så samlas vi igen för eftersnack och en liten prisutdelning. Priset för green-fee och lunch är, efter subvention av Arosbröderna, endast 400 kr. Anmälan emotses snarast, dock senast den 15 augusti, till Mats Molander på e.post mats.h.molander@gmail.com eller på telefon 070-6564132. I anmälan anges hcp och ditt golf-id. De 400 kr erlägger du före start och det går bra med kontanter eller swish Hoppas vi ses på den 25 augusti Golfsektionen » Läs mer

Vänner Arosbröder.

Publicerad: 4 juni | Meningen med vår förening är ju, som du vet, att bevara och skapa nya kontakter mellan skolkamrater. Och att göra det så roligt och trivsamt som möjligt. Men allt har ställts på ända, våren fick ett annat innehåll. Festen på Stadt i Västerås ställdes dessvärre in, gemensamma konstupplevelser, boulespel, våra tisdagsluncher och en hel del annat fick tyvärr inhiberas, pappersutgåvan av Arosiensis försenas, årsmötet flyttas, sannolikt till september - om det återkommer vi förstås. I dessa tider av avskildhet märks det hur viktigt det är att umgås och träffa vänner. Behovet av det, som medlemmar i Arosbröderna normalt får tillgång till, blir nu tydligt belyst och accentuerat. Vi försöker komma igång igen så snart som möjligt. Arosbröderna har många planer och möten på gång. Vi hoppas att efter sommaren återuppta tisdagsluncherna. Den första tänker vi förstås inviga med glas gratis och gott bubbel. Kanske vi hinner med ett varv på golfbanan innan hösten, och ett möte med boulekloten i hand. Höstens traditionella gåsmiddag är bokad till den 11 november, en mingelidé dessförinnan ligger på lut, vi förbereder också besök på intressanta platser och vi ligger långt framme med ett särskilt evenemang i anslutning till nästa års vårkalas i Västerås. Arbetet och planeringen kring jubileumsåret 2023, med firande och festande, fortgår. Vi kommer snart att få en ny, mer användbar hemsida, på samma adress som nu, www.arosiensis.se. Lättare att ta till sig, mer praktisk för våra arrangemang, med anmälningar och betalningar, t ex. Du får information via mail när den, och mycket annat, är på plats. Roligt att snart träffas igen, friska och trygga. Väl mött! Sören Hedström Ordförande » Läs mer

Minnen: Tennistrio på moppe från Västerås till Djursholm

Publicerad: 6 maj | Sommaren 1958. Varmt, regnigt och fotbolls-VM i Sverige. Tre grabbar från Aros, Janco Carlsson, Nicke Wimnell och Janne Junggren har anmält sig till Skolungdomens, skol- SM, i tennis. » Läs mer

Inga fler bilder från Robert Klingvalls kamera.

Publicerad: 20 april | Vi såg honom på de flesta fester, arrangemang, på golftävlingar, nästan alltid på tisdagsluncherna. Han bar sin kamera, gick lite blygt bland oss alla, tittade i sökaren och tryckte av. Bilderna syntes på hemsidan, i Arosiensis, och blev kvar i våra minnen. Precis som Robert själv. Han dog natten till den 20 april. » Läs mer

Arosbrödernas vårmöte ställs in

Publicerad: 16 mars | Styrelsen för Arosbröderna har beslutat att ställa in Vårfesten på Stadt i Västerås den 9 maj. Det handlar förstås om Coronaviruset. Många av våra medlemmar tillhör riskgruppen och vi vill inte riskera någons hälsa. Därför avvaktar vi också med övriga planerade aktiviteter i Stockholm och Västerås under våren. Årsmötet återkommer vi om. Det är förstås mycket tråkigt, men vi ses så snart som möjligt – under riskfria förhållanden. Du kommer att få fortlöpande information om läget, om förändringar, om allt nytt, via mejl och på hemsidan. Håll utkik. Hoppas du fortsättningsvis mår bra. Sören Hedström Ordförande PS. Om du redan bokat rum på hotellet – glöm inte att boka av... » Läs mer

Dags för en trevlig tradition – Arosbrödernas ärtsoppsfest!

Publicerad: 13 januari | Torsdagen den 13 februari kl.18.30 är du varmt välkommen till Källaren Peder Muur Surbrunnsgatan 25. Ta en drink, förse dig med ärtsoppa, pannkaka och varm punsch, njut av stämning och samtal, vecka pannan tillsammans med kamraterna och knäck några tankenötter. Priset för mat och dryck (fördrink, punsch och bordsvatten) är 300 kr. För den som avstår punschen: 250 kr. Avgiften betalas vid entrén med Swish eller kontanter. Anmälan görs senast onsdagen 5 februari med e-post till hs.hedstrom@telia.com. Begränsat antal deltagare så först till kvarn... Varmt välkommen! » Läs mer

AROSIENSIS

Publicerad: 20 december | Några av vår hemsidas flitiga besökare har kanske saknat tillgång till de fyra senaste årgångarna av vår tidning Arosiensis. Den bristen är nu avhjälpt. » Läs mer

Gåsmiddagen 6 november 2019

Publicerad: 11 december | Årets traditionella höstmöte, Gåsmiddagen, blev tidigt fullbokad. Festlokalens väggar nästan bågnade av de Arosbröder och -systrar som likväl fick plats. » Läs mer

Tisdagslunch med julstämning

Publicerad: 5 december | Arosbrödernas rekordlunch på Terminus - ett gemytligt jippo. » Läs mer

EFTERLYSNING

Publicerad: 9 november | Bilder från vänortsbesöket i Akureyri 1963 » Läs mer

Full gås!

Publicerad: 15 oktober | Nu finns bara chansen till återbud och reservplatser kvar. Du som kommit sent med din anmälning får mail-besked om vilken plats du har i kön.. Misströsta inte. Allt kan hända!. » Läs mer

Inbjudan till höstens bästa gåsmiddag!

Publicerad: 10 oktober | Den 6 november 1632 har Sveriges första och bästa gymnasium nio år på nacken, och kung Gustav II Adolf försvinner i dimman. Samma dag, 387 år senare, är det dags för skål och välkommen till ännu en Festlig Gåsmiddag med Arosbröderna! Vad säger en ärkebiskop om det? » Läs mer

Full rulle med boule!

Publicerad: 25 september | Robert Klingvall tog bilderna: » Läs mer

Vårfesten på Statt i Västerås är inställd!

Publicerad: 25 september | Styrelsen för Arosbröderna har beslutat att ställa in Vårfesten på Stadt i Västerås den 9 maj. Det handlar förstås om Coronaviruset. Många av våra medlemmar tillhör riskgruppen och vi vill inte riskera någons hälsa. Därför avvaktar vi också med övriga planerade aktiviteter i Stockholm och Västerås under våren. Årsmötet återkommer vi om. Det är förstås mycket tråkigt, men vi ses så snart som möjligt – under riskfria förhållanden. Du kommer att få fortlöpande information om läget, om förändringar, om allt nytt, via mejl och på hemsidan. Håll utkik. Hoppas du fortsättningsvis mår bra. Sören Hedström Ordförande PS. Om du redan bokat rum på hotellet – glöm inte att boka av... » Läs mer